Menu Zamknij

Organowo-Kameralny Koncert Pasyjny

Wczesne niedzielne popołudnie dla słuchaczy zgromadzonych 26 marca w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie wiązało się z wyjątkowym przeżyciem tych treści, na których Kościół Katolicki w ostatnich tygodniach Wielkiego Postu koncentruje się w szczególny sposób, rozważając Mękę Chrystusa.

W tej tematyce był utrzymany Organowo-Kameralny Koncert Pasyjny, który zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie. Gmach neogotyckiej miedzińskiej świątyni kryje w sobie polichromię z przełomu XIX i XX wieku, która w trakcie koncertu weszła w niecodzienną korespondencję z muzyką poważną prezentowaną na koncercie oraz instalacją Drogi Krzyżowej autorstwa Magdaleny Majewskiej-Krysińskiej, pracującej w GOK. 

Wrażeń muzycznych dostarczyli znakomici artyści – częstochowski organista dr Jan Mroczek oraz związana z poznańskim środowiskiem mezzosopranistka Laura Wąsek. Repertuar oratoryjno-kantatowy oraz pieśniarski bazujący na baroku, romantyzmie oraz muzyce współczesnej doskonale oddał treści, które w szczytowym okresie Postu przeżywał Kościół. Wykonano kompozycje m.in. Pergolesiego, Bacha oraz Mendelssohna. Zgromadzona lokalna publiczność bezpośrednio po koncercie mogła jeszcze przez chwilę trwać w pasyjnym klimacie, przez moment kontemplując miniatury składające się na stacje Drogi Krzyżowej, które to stanowiły instalację przygotowaną przez M. Krysińską, plastyczkę z GOK.

Koncerty pasyjne wpisują się w wieloletnią tradycję współpracy miejscowego ośrodka kultury z parafią pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie, której duszpasterze, na czele z Ks. Proboszczem Andrzejem Banaszkiem są bardzo otwarci na szerzenie kultury w lokalnej społeczności.