Menu Zamknij

IV Kameralna Jesień przed nami

Już 22 października usłyszymy artystę związanego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Szerzej na temat jego dorobku koncertowego, fonograficznego oraz kompozytorskiego można przeczytać wchodząc w podpięty poniżej link do wydarzenia. Zachęcamy do polubienia i kliknięcia „wezmę udział” aby w zakładce Dyskusja móc na bieżąco śledzić wszelkie informacje dotyczące wspomnianego koncertu.

https://fb.me/e/32z4Hkvlz

W tym miejscu publikujemy skrócony życiorys Artysty:

Daniel Strządała (ur. 1995) – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego (2019, dyplom z wyróżnieniem), a także dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej: Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia (2011, klasa organów) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki (2014, klasa klawesynu).

Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista w charakterze solisty, improwizatora, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Swoją aktywność muzyczną rozszerzył także o dyrygenturę i kompozycję. Współpracuje z wieloma zespołami, m. in. NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną oraz Chórem Filharmonii Śląskiej, Silesian Chamber Players, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chórem Resonans con tutti z Zabrza, Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych (m. in. w Katowicach, Rumi, Moskwie, Opawie – Czechy, Dudelange – Luksemburg, ‘s-Hertogenbosch – Holandia), a także konkursów kompozytorskich oraz z zakresu teorii muzyki. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także dwukrotnie Stypendium Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Został również uhonorowany wyróżnieniem Starosty Bielskiego za działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu bielskiego oraz dwukrotnie nagrodą Burmistrza Czechowic-Dziedzic za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Na swoim koncie ma również nagrania płytowe, internetowe i radiowe (w tym trzy płyty solowe oraz siedem płyt nagranych z Chórem św. Józefa w Zabrzegu, z którym do 2022 roku współpracował jako dyrygent i organista).

Od 2019 r. pracuje w charakterze asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2022 r. jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji na tym instrumencie. Od 2018 r. jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.